Yangın Sistemleri

HAYALLERİNİZ KÜL OLMASIN!

Yangın güvenliği, algılama, alarm, tahliye ve söndürmeden tehlike ve bina yönetimine kadar birçok disiplini içerir. Sadece hepsi de özenle ayarlanmışsa ve özel gereksinimleriniz varsa, çalışanlarınızın, ziyaretçilerinizin, konuklarınızın ve varlıklarınızın en üst düzeyde korunduğundan emin olabilirsiniz. İşinizin sürekliliğini korumak için gereken tüm ürünleri, sistemleri ve çözümleri tek bir kaynaktan sunuyoruz.

Oluşum Proje size Küçük, Orta ve Büyük ölçekli binalar için entegre bir yangın alarm algılama ve söndürme sistemi çözümü sunar. Yangın Alarm Sistemlerinizi tasarlamaya, kurmaya, işletmeye almaya ve bakım yapmaya hazır, iyi eğitimli ve nitelikli mühendislerden oluşan bir ekip oluşturmuştur.

konvansiyonel

Endüstriyel işletmeler, kamu kurum ve kuruluşları, konutlar, okullar, hava alanları, hastaneler, oteller, kültürel miras ve hayatı, çevreyi ve mülkü koruyan diğer tesisler için optimize edilmiş komple yangın ve gaz güvenliği için çözümler uyarlıyoruz. Tüm çözümlerimizi geliştiriyor, üretiyor ve hizmet veriyoruz. Yangın sistemlerinizi tasarlamaya, kurmaya, işletmeye almaya ve bakım yapmaya hazır, iyi eğitimli ve nitelikli teknik ekibimizle yanınızdayız.

 

 • Proje Analizi ve şartname incelenmesi
 • Ürün Konfigrasyonu ve tasarım
 • Kurulum ve montaj
 • Test ve devreye alma
 • Bakım ve onarım
 • Satış/kurulum sonrası teknik destek

Yangın Algılama Ve İhbar Sistemi

Konvansiyonel Sistemler

Bu sistemler en genel anlamda yangın algılayıcılarının ve ihbar butonlarının bölgelere (zone) ayrılması ve bölgelere ait yangın mesajlarının kontrol paneline iletilip, sesli ve ışıklı alarm cihazlarının aktif olması prensibi ile çalışırlar. Bu sistemlerde bir yangın bölgesinde birden çok algılayıcı ve ihbar butonu bulunabilir. Yangın durumunda bir bölgede bulunan algılayıcılardan ya da ihbar butonlarından hangisi aktif olursa olsun, kontrol panelinde sadece o bölgeye ait alarm mesajı gösterilir. Hangi cihazın aktif olduğunu kontrol panelinden öğrenmek mümkün değildir. Genellikle bağımsız bölüm sayısı az olan ve geniş mekanlardan oluşan binalarda kullanılır.

 • Her zon ayrı bir devredir. Hat sonlandırma direnci ile sonlandırılır.
 • Her devreye 20-30 dedektör ve buton bağlanabilir.
 • Yangın uyarısı zon bazında algılanabilir.
konvansiyonel-scaled

Adresli Sistemler

Bu tip sistemlerde dedektörler, ihbar butonları, sesli ve ışıklı alarm cihazları ve modüller tek bir çevrim üzerine bağlanır. Bir sistem birden fazla çevrimden oluşabilir. Çevrimlerin, kablo mesafesi ve adresli cihaz adedi yönünden kullanılan sistemin özelliğine göre sınırları vardır. Genellikle bağımsız bölüm sayısı çok olan (otel, hastane, bakım evi, iş merkezi, okul v.b.) bina uygulamalarında kullanılır. Yangın algılama sistemleriyle ilgili hizmetlerimiz:

 • İhtiyaca ve isteğe bağlı keşif
 • Proje analizi ve şartname incelenmesi
 • Ürün konfigrasyonu ve tasarım
 • Kurulum ve montaj
 • Test ve devreye alma
 • Bakım ve onarım
 • Satış/kurulum sonrası teknik destek
adresli

Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik yangın söndürme sistemleri sulu tip, kuru kimyevi tozlu, köpüklü, gazlı ve davlumbaz söndürme olarak ayrılmaktadır. Yakıcı maddeler bulundurulan ve akaryakıt, LPG, CNG gibi suyla söndürülmeyecek maddelerin bulunduğu hangar veya depolar içinse köpük sistemleri vardır.

Bu sistemlerde pompalar şebekeye su yerine köpük basarlar. Hem su, hem de köpükle söndürülemeyecek mekânlarda ( bilgi işlem odaları, veri işleme merkezleri v.b.) gibi mekanlarda kullanılan sistem FM-200 veya CO2 gazlı söndürme sistemidir. Projeleriniz kapsamında ihtiyacınıza uygun söndürme sitemlerinin keşif, kurulum ve montajını gerçekleştirmekteyiz.

1a

Acil Anons Sistemleri

6

Acil anons sistemleri, işyerlerinden çok katlı bina, alışveriş merkezleri ve fabrikalara kadar her türlü işletmede, acil durum senaryolarının işletme içinde hayata geçirilmesi, çalışanların ve ziyaretçilerin doğru ve hızlı biçimde bilgilendirilmeleri, haberleşmenin sağlanması ve arka planda müzik yayını amacıyla kullanılır. Acil anons sistemlerinin “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğince 200 yataktan fazla kapasiteli tüm otellerde, 5000 m2’den büyük yapı inşaat alanı olan veya kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan tüm yapılarda ve yüksekliği 51.5 m’yi geçen tüm binalarda kullanılması mecburidir. Olası acil durumlarda bina sakinlerini en hızlı şekilde tahliye etmek veya bilgilendirmek için seslendirme ve acil anons sistemini uluslararası standartlara ve yerel yönetmeliklere uygun olarak tasarlıyor ve kuruyoruz.